ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان

ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان

یکی از شرایط ثبت نام در وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری این است که تاریخ عقدنامه از سال ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ به بعد باشد و مدارک لازم از قبیل مدارک هویتی و اصل عقدنامه تهیه و ارائه شود. زمان ثبت نام این وام در هر دوره توسط صندوق بازنشستگی کشوری اعلام می‌شود و در سایت آن، اطلاع‌رسانی می‌شود.

وام ازدواج یکی از تسهیلاتی است که به هنگام وقوع عقد ازدواج، به منظور حمایت مالی از زوجین اعطا می‌شود. این وام از سوی نهادهای مختلف و عموماً بانک‌ها به متقاضیان ارائه می‌شود، که از جمله آن می‌توان به وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری اشاره نمود.

 

برای دریافت این وام، متقاضیان باید شرایط و مدارک لازم را فراهم نموده و در موعد مقرر، اقدام به ثبت نام و دریافت این وام نمایند. به دلیل اینکه عدم احراز ضوابط و تهیه اسناد مربوطه، می‌تواند موجب عدم تعلق وام به داوطلبان شود، افراد باید با جزئیات وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری آشنایی کامل داشته باشند.

بنابراین، در ادامه مقاله حاضر، قصد داریم به این موضوع بپردازیم که شرایط، مدارک و نحوه ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری به چه نحوی می‌باشد. سپس در خصوص فرم، زمان و نحوه پیگیری ثبت نام این وام صحبت خواهیم کرد و در انتها، به ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخته خواهد شد.

 

شرایط ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

“به منظور ارائه خدمات حمایتی به بازنشستگان، صندوق بازنشستگان کشوری با همکاری بانک صادرات، وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری را به افراد متقاضی اعطا می‌کند. برای دریافت این وام، داوطلبان باید شرایط ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری را رعایت کنند. ضوابط نام‌نویسی و دریافت این وام به شرح زیر است: این تسهیلات تنها به ازدواج اولیه فرزندان (عروس/داماد) بازنشستگان و همچنین فرزندان وظیفه‌بگیر (همسر) تعلق می‌گیرد. بنابراین، به ازدواج‌های دوم و بیشتر فرزندان مذکور، وامی تعلق نخواهد گرفت. همچنین، فرزندان بازنشستگان کشوری باید پس از تاریخ (۱۳۹۸/۰۱/۰۱) ازدواج کنند.”

مبلغ وام سیصد و پنجاه میلیون ریال است و تنها به حساب متقاضی در بانک صادرات که در سیستم احکام درج شده و از این حساب حقوق بازنشستگی/وظیفه دریافت می‌کند، واریز می‌شود.

بازنشستگان و موظفین (همسر) که در دوره‌های قبلی، نسبت به اخذ وام ازدواج مزبور اقدام نموده‌اند، امکان ثبت نام و بهره‌مندی از تسهیلات جاری را برای سایر فرزندان خود نخواهند داشت.

متقاضیانی که از تاریخ صدور حکم بازنشستگی آن‌ها کمتر از یک سال گذشته و افرادی که حکم ترمیم سال جاری برای آن‌ها صادر نگردیده است، مجاز به ثبت نام نمی‌باشند.

در مواردی که از یک دفترکل وظیفه بگیری، بیش از یک همسر حقوق دریافت نمایند، فقط یکی از وراث وظیفه بگیر (همسر) و با رضایت وظیفه بگیر دیگر (همسر دیگر) می‌تواند از تسهیلات وام استفاده نماید. لذا سایر ورثه (همسر دیگر) می‌بایست پس از ورود به «سامانه تعهد وراث» و تکمیل آن، رضایت خود را از دریافت وام توسط متقاضی (همسر) اعلام نمایند.

تکمیل و تایید مشخصات در سامانه تعهد وراث

حداقل حقوق خالص دریافتی در زمان ثبت نام مشمولین می‌بایست مبلغ ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال باشد.

«بازنشسته» متقاضی که علاوه بر حقوق بازنشستگی خود از حقوق وظیفه بگیری (همسر) نیز استفاده می‌نماید، صرفا یک فقره تسهیلات و تنها از یکی از دفترکل‌ها (ترجیحا از «دفتر کل بازنشستگی» خود) به فرزند ایشان پرداخت می‌گردد.

توجه به این نکته ضروری است که پرداخت اقساط وام به صورت ۳۶ ماهه با کارمزد سالیانه ۴ درصد می‌باشد و مبلغ آن نیز 35 میلیون تومان تعیین شده است. علاوه بر این، در صورتی که پدر و مادر هر دو مشترک صندوق باشند، تنها یک فقره تسهیلات ازدواج به فرزندان آن‌ها پرداخت می‌گردد. در مواردی که پدر و مادر هر دو مشترک صندوق بوده و دارای دو فرزند متقاضی وام ازدواج باشند، هر فرزند از یک دفتر کل امکان استفاده از تسهیلات را خواهد داشت.

 

مدارک لازم برای ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان

در قسمت گذشته، شرایط ثبت‌نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان، ارائه شده و بیان شد که این وام به فرزندان بازنشستگان کشوری تعلق می‌گیرد که تاریخ عقد آن‌ها از ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ به بعد باشد. در این قسمت از مقاله، مدارک لازم برای ثبت‌نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان ارائه خواهد شد که عبارت است از:

– اسکن اصل مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی بازنشسته و عروس و داماد)
– اسکن اصل عقدنامه و صفحاتی که مشخصات زوجین (عروس و داماد) قید شده باشد.
– ارائه شماره دفترکل، شماره ملی، شماره حساب بانک صادرات ایران و شماره تلفن همراه (بازنشسته/وظیفه‌گیر همسر)

این نکته بسیار مهم است که اسکن اصل صفحه اول شناسنامه و صفحه‌ای که مشخصات همسر و فرزندان قید شده باشد، الزامی است. در صورت عدم تهیه مدارک و اسناد فوق، درخواست متقاضی برای دریافت وام از سوی مراجع ذی‌صلاح رد خواهد شد.

 

نحوه ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

ثبت‌نام در سامانه، تنها به منظور ایجاد درخواست برای پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری است و به تنهایی حقی برای دریافت وام ایجاد نمی‌کند. اما این مرحله بسیار حیاتی است زیرا برای ارائه درخواست و بررسی آن توسط مقامات مربوطه، ثبت‌نام ضروری است. در ادامه، توضیحاتی درباره نحوه ثبت‌نام برای دریافت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری ارائه خواهد شد.

برای ثبت‌نام در سامانه و دریافت وام ازدواج بازنشستگان کشوری، متقاضی باید نشانی سایت صندوق بازنشستگان کشوری به آدرس eservices.cspf.ir را در مرورگر خود وارد کرده و به صفحه اصلی این سایت وارد شود. سپس باید از صفحه اصلی سایت، گزینه “وام ازدواج” را انتخاب کند.

در مرحله بعدی، پس از انتخاب گزینه “وام ازدواج” از صفحه اصلی سایت، داوطلب باید گزینه “ثبت نام” را انتخاب کند. این نکته حائز اهمیت است که متقاضیان وام ازدواج، می‌توانند همچنین اقدام به ثبت نام وام جهیزیه کالای ایرانی نیز نمایند.

در مرحله بعدی، متقاضی باید نوع و شیوه ورود به سایت خود را انتخاب کرده و مراحل ثبت نام وام ازدواج بازنشستگان کشوری را طی کند.

افراد می‌توانند به سه روش، یعنی، ورود از طریق رمز ثابت، شناسایی دو عاملی، و شناسایی سه عاملی، به این سایت وارد شوند. همچنین، امکان ورود به سایت از طریق سامانه دولت من نیز برای کاربران فراهم شده است.

 

فرم ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان

در بخش‌های قبلی مقاله، جزئیات مربوط به شرایط، مدارک و روند ثبت نام برای دریافت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری مورد بررسی قرار گرفت و بیان شد که افراد برای ثبت نام در این وام باید به وب‌سایت صندوق بازنشستگان کشوری با آدرس eservices.cspf.ir مراجعه کنند. در این بخش از مقاله، ما قصد داریم به توضیح فرم ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان بپردازیم.

تکمیل فرم ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان برای بررسی درخواست توسط کارشناسان صندوق و تایید آن الزامی است. برای دریافت این فرم، متقاضیان باید وارد سامانه eservices.cspf.ir شده و اقدام به تکمیل فرم نام نویسی کنند. بنابراین، امکان مشاهده و تکمیل فرم ثبت نام بدون ورود به سایت امکان پذیر نیست.

 

زمان ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

یکی از سوالات متداولی که افراد ممکن است در مورد ثبت نام در وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری داشته باشند، زمان و مهلت ثبت نام این وام است. در این قسمت از مقاله، به بیان زمان ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری پرداخته شده است.

زمان ثبت نام در وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری در هر دوره توسط سایت صندوق بازنشستگی کشوری اطلاع‌رسانی می‌شود. برای دوره هشتم، این زمان از تاریخ سوم تیرماه 1402 آغاز شده است. ثبت نام در دوره‌های مختلف این وام تا پایان سال به نیاز بازنشستگان به این تسهیلات، به صورت مداوم ادامه خواهد داشت.

پس از اتمام مهلت ثبت نام، سوابق متقاضیان از جمله مجموع وام‌های دریافتی، بهره‌مندی از سایر تسهیلات، میزان حقوق و راستی‌آزمایی مدارک ارسالی، مورد بررسی و اولویت‌بندی قرار می‌گیرد. بر اساس میزان اعتبار تخصیصی توسط بانک عامل، افرادی که شرایط لازم را دارند، به عنوان “واجدین شرایط” تعیین و اسامی آن‌ها در سامانه اعلام می‌شود.

 

نحوه پیگیری ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

به مطابقت با درخواست شما، پس از ثبت‌نام متقاضیان در سایت صندوق بازنشستگان کشوری، کارشناسان صندوق شرایط و مدارک ارائه‌شده توسط متقاضی را بررسی می‌کنند و در صورت احراز شرایط لازم، به اعطای وام به وی می‌پردازند.

برای اطلاع از نتایج ثبت‌نام در وام، متقاضیان باید به پیگیری ثبت‌نام خود در وام اقدام کنند. این پیگیری به این صورت انجام می‌شود که شخص باید آدرس cspf.ir را در مرورگر خود وارد کرده و گزینه “تسهیلات مالی” را از صفحه اصلی سایت انتخاب کند. سپس، باید بر روی گزینه “وام ازدواج” کلیک کند.

پس از اتمام مراحل ثبت‌نام و بررسی متقاضیان، صندوق بازنشستگان کشوری گزینه‌ای به نام “نتایج وام” در بخش “وام ازدواج” را فعال می‌کند. در این زمان، افراد می‌توانند با کلیک بر روی لینک مربوطه، نتایج ثبت‌نام وام ازدواج خود را مشاهده و پیگیری کنند.

 

ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان تامین اجتماعی

در این میان، ممکن است که افرادی بازنشسته از سازمان تامین اجتماعی باشند و این سوال برای آنها مطرح شود که آیا به فرزندان بازنشستگان این سازمان نیز وامی برای ازدواج تعلق می‌گیرد یا خیر؟

در پاسخ به این پرسش باید بیان کرد که امکان ثبت‌نام و دریافت وام ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تامین اجتماعی وجود ندارد و وام ازدواج تنها برای فرزندان بازنشستگان کشوری فراهم می‌شود.

با این حال، ممکن است که سازمان تامین اجتماعی در آینده امکان ثبت‌نام و دریافت وام ازدواج برای فرزندان بازنشستگان خود را ارائه دهد. تا آن زمان، داوطلبان دریافت وام ازدواج می‌توانند به سایت وام ازدواج به نشانی ve.cbi.ir مراجعه کنند.

 

سوالات متداول

 

1- شرایط ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری چیست؟

از جمله شرایط ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری، این است که تاریخ عقدنامه از ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ به بعد بوده.

 

2- مدارک لازم برای ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری چیست؟

اسکن اصل مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی بازنشسته و عروس و داماد) از جمله مدارک لازم برای ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری می باشد.

 

3- نحوه ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری چگونه است؟

منظور ثبت نام برای دریافت وام ازدواج بازنشستگان کشوری، متقاضی می بایست به سایت صندوق بازنشستگان کشوری به نشانی eservices.cspf.ir مراجعه نموده.
چنانچه جهت دریافت وام به ضامن نیاز دارید میتوانید از ضامن میشم کمک بگیرید.
این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *